Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet

25 listopada 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Szkolna Grupa Praw Człowieka chciała w tym dniu zwrócić szczególną uwagę na językową formę dyskryminacji oaz stereotypizacji wobec kobiet i dziewcząt. W tym celu przygotowaliśmy plakat, który zawierał zasady mówienia do kobiet i o kobietach z szacunkiem oraz bez uprzedzeń. Na terenie całej szkoły rozwiesiliśmy również afisze z hasłami, które zwracały uwagę na nasze codzienne, językowe przyzwyczajenia.

W tym wyjątkowym dniu chcieliśmy pokazać, że bardzo często mówiąc o kobietach, nieświadomie oraz w uproszczony sposób przykładamy zbyt wielką wagę do wyglądu, szablonowych ról społecznych, zachowań oraz cech osobowości. W ten sposób przypomnieliśmy całej społeczności szkolnej, że słowa mają wielką moc i mogą realnie wpływać na życie innych osób.

Kamila Staroń