Sala 157, I 2023r.

Po przerwie świątecznej radosnym krokiem weszliśmy w nowy rok. Styczeń jawił się jako miesiąc pełen wyzwań i twórczej pracy. W pierwszym tygodniu dzieci dzieląc się swoimi noworocznymi postanowieniami rozwijały umiejętność samooceny i planowania przyszłości. Była to również okazja do zapoznania się z różnymi rodzajami kalendarza oraz stworzenia własnego na 2023 rok. Ciekawostką dla uczniów było wykonanie własnoręcznie “Noworocznego Słoiczka Szczęścia”, do którego będą mogły wrzucać przez cały rok spisane na karteczkach wspomnienia radosnych, miłych, przeżytych chwil w rozpoczynającym się roku.

W kolejnym tygodniu realizowaliśmy temat “W krainie wiecznych lodów”. Przy tej okazji dzieci wzbogaciły swoją wiedzę dotyczącą krain wiecznego lodu i śniegu, poznały gatunki zwierząt zamieszkujące bieguny oraz dowiedziały się jakie są podstawowe różnice między Arktyką i Antarktydą. W ramach rozwijania swoich umiejętności manualnych wykonały prace plastyczne takie jak: “Niedźwiedź polarny” malowany farbami metodą stemplowania, “Pingwinki” z papieru oraz “Eskimos i jego igloo”. Wielkim przeżyciem dla naszych uczniów okazał się udział w świetlicowej akcji “Wyżej, dalej, więcej, czyli Świetlicowe Rekordy Guinessa”.  Przez kolejne dni dzieci mierzyły się z różnego rodzaju wyzwaniami bijąc kolejne rekordy wytrwałości, kreatywności i zręczności. Ostatecznie wyłonieni zwycięscy zostali odznaczeni specjalnie przygotowanymi na tę okazję orderami.

W tym zimowym miesiącu, jakim jest styczeń, obchodzimy wyjątkowe święto, przy którym każdemu robi się cieplej na sercu.  Chodzi oczywiście o Dzień Babci i Dziadka. Dla nas był to idealny czas, aby promować i przypominać dzieciom o wartościach rodzinnych oraz znaczeniu więzi pokoleniowych. Uczniowie podczas zajęć świetlicowych opowiadali o swoich ukochanych dziadkach mówiąc za co ich kochają i szanują oraz za co są im wdzięczni. Wspólnie zastanawialiśmy się: Czego możemy nauczyć się od dziadków? Czego my możemy nauczyć Babcię i Dziadka? Na koniec dzieci wykonały własnoręcznie drobne upominki.

“Misja - bezpieczny Internet” – to hasło przyświecało nam w ostatnim tygodniu miesiąca. Realizując tę niezwykle ważną tematykę dzieci zaznajomiły się z zagrożeniami jakie niesie Internet, utrwaliły kodeks zasad bezpiecznego korzystania i poruszania się w sieci tworząc plakaty oraz zapoznały się z pojęciem i znaczeniem higieny pracy przy komputerze i kontrolą czasu. Na koniec metodą “burzy mózgów” poszukiwaliśmy alternatywnego sposobu spędzania wolego czasu.

Dzieci uczestniczyły również w zajęciach nawiązujących do obchodzonego 23 stycznia Dnia Bez Opakowań Foliowych, których głównym celem było kształtowanie postaw proekologicznych.

Wychowawcy świetlicy:

Ilona Marszał,