Sala 157, 03 2023r.

Marzec w świetlicy rozpoczęliśmy od serii zajęć dotyczących Mazowsza - naszej małej Ojczyzny. Na początku dzieci zapoznały się z pojęciami takimi jak: ojczyzna, region, folklor. Następnie pracując z mapą poznały położenie naszego regionu oraz jego historię. W ramach rozwijania wyobraźni i zdolności manualnych tworzyły wycinanki ludowe, które stanowiły jeden z najefektowniejszych elementów świątecznego wystroju wiejskiej izby. Oprócz tego przeprowadziliśmy akcję edukacyjną “Bajkowe opowieści”, podczas której dzieci mogły przenieść się w swojej wyobraźni w zaczarowany świat bajek i baśni oraz sprawdzić swoją dotychczasową wiedzę w tym zakresie. Na początku marca została ogłoszona także akcja edukacyjno – czytelnicza “Czytelnicze BINGO”, mająca na celu promocje czytelnictwa wśród dzieci.

Jeśli marzec – to oczywiście świętowanie Dnia Kobiet. Przy tej okazji nasi wychowankowie zapoznali się z sylwetkami słynnych Polek i ich osiągnięciami, dowiedzieli się jakie są zasady “Savoir vivre małego dżentelmena” oraz poznali istotę i doniosłe znaczenie pracy kobiet. Ciekawą propozycją okazał się również realizowany przez nas projekt edukacyjny “Raz na ludowo”, którego celem było wdrażanie dzieci do zainteresowania sztuką ludową, propagowanie sztuki ludowej oraz podtrzymywanie tradycji regionalnych.

W kolejnym tygodniu nasz temat przewodni brzmiał “Stop agresji i przemocy!”.
W ramach realizacji zajęć dzieci zapoznały się ze znaczeniem pojęć “przemoc” i “agresja” oraz z różnymi ich obliczami i sposobami radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Przy okazji zaznajamiania się ze sferą uczuć i emocji człowieka uczyły się także umiejętności opanowywania złości
i zdenerwowania.

Zbliżający się kalendarzowy pierwszy dzień wiosny był okazją do rozbudzania
w dzieciach wrażliwości na piękno budzącej się do życia przyrody. Podczas zajęć dzieci utrwaliły swoją wiedzę dotycząca zwyczajów i tradycji związanych z pożegnaniem zimy
i powitaniem nowej pory roku, a pierwszych oznak wiosny szukały podczas spaceru po terenie naszej szkoły. Nasi wychowankowie wykonali prace plastyczne o tematyce wiosennej, które utworzyły piękną galerię na naszej tablicy. W ramach kształtowania postaw proekologicznych wśród uczniów zostały przeprowadzone zajęcia z okazji Światowego Dnia Wody. Ich głównym celem było uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt
i roślin oraz uwrażliwienie dzieci na problem niedostatku wody pitnej na świecie i na konieczność jej oszczędzania.

Niezwykle ważny i ciekawy temat towarzyszył nam podczas cyklu zajęć w ostatnim tygodniu marca; a dotyczył przyjaźni. Była to okazja do rozmawiania o doniosłym znaczeniu przyjaciół w życiu człowieka, do odnajdywania i nazywania cech prawdziwego przyjaciela oraz poszukiwania odpowiedzi na pytania: Jak pozyskać przyjaciół? Jak postępować, aby ich nie stracić? Ważnym wydarzeniem było również wzięcie udziału w “Świetlicowym Mam Talent”, gdzie grupka naszych podopiecznych reprezentująca nasza świetlicę zaprezentowała swoje szczególne umiejętności.

Nasza świetlica przyłączyła się do obchodów święta patrona naszej szkoły przeprowadzając akcję edukacyjną “Jan Wedel znany nie tylko
z produkcji czekolady”. Dzieci dowiedziały się o zasługach tej niezwykłej postaci jako “Super bohatera”, “Super przedsiębiorcy”, “Super Polaka”, “Super pracodawcy” i “Super człowieka’. Zwieńczeniem naszej akcji było wykonanie przez dzieci portretów Jana Wedla z wykorzystaniem różnych technik plastycznych.

Wychowawcy świetlicy:

Ilona Marszał