Sala 155, 03 2023r.

Pierwsze marcowe dni podporządkowaliśmy realizacji tematu „Mazowsze – moja mała ojczyzna”. Omawianie rozpoczęliśmy od zapoznania się z pochodzeniem nazwy Mazowsze
oraz przybliżenia historii i położenia geograficznego tego regionu. Dzieci miały możliwość poznania tańców ludowych, muzyki oraz sztuki charakterystycznej dla Mazowsza. Uczniowie budowali
z klocków makiety zamku w Czersku, kolorowali ilustracje strojów ludowych oraz tworzyli wycinanki. Wspólnie poznaliśmy legendy Mazowieckie takie jak: „Kwiat paproci”, „Złota kaczka”, Legenda
o Jeziorce”.
     W kolejnym tygodniu towarzyszył nam temat „Święto kobiet – sławne Polki i ich osiągnięcia”. Czas ten poświęciliśmy na poznanie kwestii dotyczących zmian w postrzeganiu roli kobiet dawniej
i współcześnie. Dyskutowaliśmy o znaczeniu nauki i pracy w życiu kobiet. Poznaliśmy sylwetki sławnych Polek oraz ich osiągnięcia
w różnorodnych dziedzinach m. in. chemii, literaturze, sporcie, aktorstwie. Zwróciliśmy uwagę na przypomnienie zasad savoir – vivre wobec kobiet. Dzieci wykonały portrety ważnych w ich życiu kobiet, a także tulipany, które stanowiły upominki z okazji 8 marca.

Motto trzeciego tygodnia marca brzmiało „Stop agresji i przemocy”. Rozwijaliśmy umiejętności rozpoznawania różnych uczuć i emocji poprzez metody dramy, rozmowy kierowane. Korzystając z elementów muzykoterapii oraz relaksacji według Jacobsona kształtowaliśmy sposoby radzenia sobie ze stresem, zdenerwowaniem. Uczniowie przygotowali plakaty przedstawiające ich metody na opanowanie
w trudnych chwilach, a także tworzyli prace plastyczne wyrażające sprzeciw wobec przemocy i agresji.

Czwarty tydzień miesiąca pozwolił nam zawołać wesoło „Witaj wiosno!” W tych dniach poznaliśmy zwyczaje i tradycje związane
z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Rozpoznawaliśmy ptaki przylatujące do Polski na wiosnę. Staraliśmy się rozbudzić w dzieciach wrażliwość na piękno przyrody oraz dbałość o czystość otaczającego nas środowiska. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny celebrowaliśmy sadząc hiacynty i wysiewając owies. Rośliny pięknie się przyjęły, mamy nadzieję, że będą upiększać naszą salę jak najdłużej.  Świetlicową gazetkę również ozdobiły wiosenne kwiaty tym razem własnoręcznie wykonane technikami plastycznymi. Pogoda nareszcie zaczęła nam sprzyjać, dlatego ochoczo wychodziliśmy na boisko szkolne korzystając z każdego słonecznego momentu.

Marzec pożegnaliśmy tematem „Dobrze mieć przyjaciela”. Poszukiwaliśmy cech, jakie według nas powinni posiadać prawdziwi przyjaciele. Uczniowie dokonywali pisemnej charakterystyki swoich przyjaciół, którą dodatkowo wzbogacili rysunkami. Dyskutowaliśmy o potrzebie przyjaźni, jej roli w życiu człowieka. Odpowiedzieliśmy na pytania: „Jak pozyskać przyjaciół?” oraz „Jak postępować, aby ich nie stracić?” Zajęcia opieraliśmy na przykładach przyjaźni między bohaterami literackimi jak również bajkowymi, filmowymi.

Marzec obfitował w liczne wydarzenia:
- Zorganizowaliśmy akcje edukacyjno - czytelniczą „Czytelnicze BINGO” dla uczniów z kl. I – III.
- Uczestniczyliśmy w projekcie edukacyjnym „Raz na ludowo”.
- Przeprowadziliśmy „Dzień Motyla”.
- Świętowaliśmy „Dzień Pandy”.
- Obchodziliśmy „Światowy Dzień Wody”.
- Uczestniczyliśmy w Dzielnicowym Konkursie Plastyczno – Technicznym „Wielkanocne inspiracje”.
- Wykonaliśmy prace na Ogólnopolski Konkurs Plastyczno – Przyrodniczy „Mapa Polski”.
- Wzięliśmy udział w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Wesołego Alleluja”.
- Uczestniczyliśmy w konkursie „Supermoc Wzrost” skierowanym do szkół, które przystąpiły do programu „Mamy kota na punkcie mleka”.
- Zaangażowaliśmy naszą szkołę do udziału w akcji charytatywnej na rzecz podopiecznych Domu Dziecka nr 16 w Warszawie.
   Koordynator: p. Marta.

- W związku z obchodami Dnia Patrona przeprowadzi liśmy zajęcia edukacyjne  „Jan Wedel znany nie tylko z produkcji czekolady”.
- Przygotowywaliśmy się do występów w Świetlicowym Konkursie „Mam Talent”.

Niezmiennie realizowaliśmy zajęcia cykliczne „Mały artysta”, „Główka pracuje”, Popołudni z książką”, „W zdrowym ciele zdrowy duch” oraz projekty do których przystąpiliśmy. Każdy poranek spędzaliśmy na lekturze wybranych książek w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Wychowawcy świetlicy:
Marta Kozub