KONFERENCJA -ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

3 KWIETNIA  br. w naszej szkole odbyła się IV konferencja dotycząca podnoszenia świadomości wiedzy o autyzmie. Program obejmował wykłady jak i dyskusje panelowe. Przekazywana wiedza oparta była na badaniach własnych autorów wykładów, na obecnie prowadzanych przez nich projektach, a także na ich doświadczeniu klinicznym.  W tym kontekście umożliwienie przysłuchiwania się konstruktywnej dyskusji oraz aktywnego w niej udziału, pozwoliła uczestnikom konferencji uzyskać wiedzę rzetelną i aktualną. Tak zaplanowana konferencja skierowana była nie tylko do praktyków na co dzień pracujących z osobami ze spektrum autyzmu, lecz  przede wszystkim dla rodziców.

Uczestniczyli w niej nie tylko rodzice i nauczyciele z naszej szkoły, ale również przedstawiciele  nauczycieli i rodziców z innych szkół białołęckich .

Prowadząca i  inicjatorka konferencji p. Monika Ligęza zaprosiła w tym roku prezesa Fundacji Aleklasa p. Izabelę Hnidziuk- Machnicę, która zaprezentowała temat:  „Uczeń w spectrum autyzmu - z czego wynikają trudności w funkcjonowaniu w szkole? Jak wspierać potrzeby uczniów o innych potrzebach edukacyjnych?”.  Prelegentka odniosła się do własnych doświadczeń, gdyż oprócz tego, iż pracuje z uczniami będącymi w spectrum autyzmu jest też mama nastolatka z tego typu trudnościami. Przygotowała cenną prezentację multimedialną popartą aktualna wiedzą z powyższego zagadnienia.

Treści prezentowane podczas  kolejnego wykładu konferencji zostały  poszerzone i wzbogacone wystąpieniem  dietetyka klinicznego dr Justyny Jessy absolwentki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  W ramach pracy doktorskiej badała zagadnienia związane z dietą dzieci ze spektrum autyzmu. Autorka wydanej niedawno książki „Autyzm i dieta. Co jako rodzic powinieneś wiedzieć”.

Tematem jej wykładu było: „Żywienie dzieci w spektrum autyzmu, czy warto wdrażać specjalistyczne diety?”

Dzięki rzetelnie przekazanej wiedzy  udało się zrealizować cel konferencji jakim było poszerzenie wiedzy z zakresu spectrum autyzmu zarówno wśród rodziców jak i nauczycieli.

Serdeczne podziękowania Dyrekcji szkoły, Radzie Rodziców i Zespołowi Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej (A. Krasuska, A.Gaj-Ziemska E.Tomaszewska, M. Ozimek, I. Młodzian, I.Wichura, N. Cicha, M. Stalewska, S. Cechowska, E. Szaruga-Sawicka, M. Kmiecik, E. Krupska) za umożliwienie przeprowadzenia konferencji. Ogromne podziękowania za wsparcie techniczne p. Andrzejowi Krasuskiemu.