sala 155, 04. 2023

Kwiecień rozpoczęliśmy w naszej świetlicy od przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Wspólnie rozmawialiśmy o tym, jakie tradycje i obrzędy są kultywowane w naszych domach oraz jakie potrawy pojawiają się na świątecznych stołach. Projektowaliśmy i redagowaliśmy kolorowe kartki wielkanocne oraz wykonywaliśmy prace plastyczne
z wizerunkami jajek i kurczaczków. W naszej świetlicy odbyły się także zajęcia “Bon ton na ostrzu noża - czyli wielkanocne zasady zachowania przy stole”. Podczas warsztatów przypomnieliśmy sobie najważniejsze reguły savoir-vivre'u, aby podczas uroczystego śniadania nie popełnić żadnej gafy. 4 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ptaków. W tym dniu obejrzeliśmy najbardziej kolorowe ptaki żyjące w Polsce oraz poznaliśmy prawdziwych ptasich rekordzistów.

Po powrocie z wiosennego wypoczynku zajęliśmy się Układem Słonecznym. Pogłębiliśmy swoją wiedzę na temat wszechświata, przypomnieliśmy sobie nazwy planet i ich ułożenie w przestrzeni kosmicznej. Poznaliśmy najważniejsze fakty z historii podboju Kosmosu przez człowieka. Po świętach ogłosiliśmy konkurs fotograficzny “Z książką Ci do twarzy”, który polega na zrobieniu sobie w ciekawy i oryginalny sposób zdjęcia z okładką wybranej książki.

Trzeci tydzień kwietnia poświęciliśmy na omówienie tematu “Ziemia - nasz dom”. W związku z obchodzonym 22 kwietnia Dniem Ziemi rozmawialiśmy o segregowaniu odpadów, recyklingu oraz o potrzebie ochrony naszej błękitnej planety. Wspólnie stworzyliśmy “Dekalog ekologa”, czyli listę najważniejszych zasad dbania o przyrodę. Przez cały tydzień przygotowywaliśmy się do pokazu eko-mody. Wykonaliśmy spódniczki ze starych gazet, bluzki i spodnie z worków foliowych i papierowych toreb oraz ozdoby z rolek po papierze.

W ostatni tydzień miesiąca weszliśmy tanecznym krokiem, rozmawiając o tańcach  z różnych stron świata. Wybraliśmy się w muzyczną podróż do Grecji, Włoch, Hiszpanii i Indii. Podjęliśmy nawet nieśmiałe próby opanowania podstawowych kroków niektórych tańców.

Niezmiennie w naszej świetlicy każdego dnia odbywają się zajęcia czytelnicze, a także liczne zajęcia cykliczne: “Mały artysta”, “W zdrowym ciele zdrowy duch”, “Główka pracuje”, “Popołudnie z książką”. W kwietniu kontynuowaliśmy nasze edukacyjne projekty: “Europa i ja”, “Kreatywne prace plastyczne” oraz “Młodzi obywatele”. Wzięliśmy udział w kilku konkursach szkolnych i dzielnicowych. Uczniowie naszej świetlicy zajęli drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym w ramach projektu “Mam kota na punkcie mleka”.

Wychowawczynie świetlicy 155:

Kamila Staroń