Dzień Kobiet i Dzień Ziemi

W II semestrze roku szkolnego 2022/2023 Szkolna Grupa Praw Człowieka przygotowała akcje związane z Dniem Kobiet i Dniem Ziemi. W marcu uczennice przygotowały plakaty z wizerunkami kobiet reprezentujących różne dziedziny naukowe. Afisze zawisły na drzwiach poszczególnych sal przedmiotowych. Przechodząc szkolnymi korytarzami, uczniowie oraz nauczyciele mieli szansę przeczytać informacje dotyczące życiorysów i dokonań badaczek, naukowczyń, pisarek, sportsmenek, a także piosenkarek i artystek. Naszą akcją chciałyśmy pokazać, że kobiety, choć często mniej znane, mają równie ważne osiągnięcia w wielu specjalnościach i dyscyplinach naukowych.

Kwiecień to miesiąc, który poświęciłyśmy ekologii. Z okazji Dnia Ziemi członkinie Szkolnej Grupy prezentowały dzieciom uczęszczającym do świetlicy opowiadanie w formie teatrzyku kamishibai. Historyjka Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka? poruszała temat zmian klimatu oraz skutków jakie mają one dla życia ludzi i zwierząt. 24 kwietnia zorganizowałyśmy w holu przegląd krótkich filmów, w których mowa była o globalnych przemianach w przyrodzie oraz odpowiedzialności człowieka za to, co dzieje się z naszą planetą. Na korytarzu pojawiły się również plakaty tłumaczące, kim jest uchodźca klimatyczny oraz pokazujące, jak współcześnie wyglądają skutki zmian zachodzących w środowisku w różnych częściach świata.